Felkantározás
A kantározás is (csakúgy, mint a nyergelés) első látásra könnyűnek tűnik. Azonban ez is eléggé nehéz, mivel lehetséges, hogy kezdetben a ló is elszökik mellőled…
Lovadon kötőfék van, és ki van kötve. Fogd a kantárszárat a jobb, magát a kantárt pedig a bal kezedbe. Állj a ló bal oldalára, és a kantárszárat rakd a nyakára. Ezután célszerű levenni róla a kötőféket, mivel így nem tud mellőlünk elmenni. Fogd meg a két pofaszíjat, és a zablát finoman illeszd a szájába. Ha nem akarja kinyitni a száját, dugd az egyik ujjadat a ló szájának foghíjas részébe, és told hátrafelé (mintha valamit a fogai közé akarnál nyomni). A ló erre magától kinyitja a száját. Húzd fel finoman a fejére a kantárt, és a tarkószíjat fogd át az egyik, majd a másik füle mögé. Szedd ki a homlokszíj alól a ló üstökét (a ló két föle közötti előre nőtt sörényt). Igazítsd el rajta a kantárt, és a sörényt, majd csatold össze a szíjakat! A ló gégéje és az állszíj (más néven torokszíj) közé be kell férnie az öklödnek. Ez azt biztosítja, hogy lovaglás szüneteiben kényelmesen tudjon legelni (néha inni). Az orrszíj és az orrhát közé pedig két ujjadat dugd be. Ez pedig azt szolgálja, hogy a ló kényelmesen ki tudja nyitni a száját.
Ezután fogd meg a kantárszárat és pattanj a nyeregbe, vagy kösd ki lovadat!
Ne búsulj, ha először el is szökik tőled a ló. Ez bizony velem is így volt! A ló nem vette be a zablát, és a kantárszárat nem akasztottam a nyakába. Ő pedig úgy döntött, jobb neki, ha otthon marad, és a bokszban pihen! Szépen visszaballagott az istállóba, én pedig kezdhettem előröl!
Fontos…
…hogy a ló szájában ne legyen megcsavarodva a zabla. Ez ugyanis felsértheti a ló száját, és nagyon fáj is neki.
… hogy a szíjak annyira legyenek csak szorosak, ahogy fönt leírtam. A túl szoros szíjak felsérthetik a ló bőrét, ami szintén fáj. A túlságosan laza szíjak miatt pedig könnyen áthúzhatod a kantárt a másik oldalra.... : D :) |